وضعیت فعلی
نیاز به ثبت‌نام است.
هزینه
بسته است
شروع یادگیری
امکان شرکت در این دوره فعلا وجود ندارد

یادگیری پروژه محور چیست؟

در علوم یادگیری، علاوه بر پژوهش‌های علمی پایه درباره یادگیری، همچنین طراحی و پیاده‌سازی محیط‌ها و فعالیت‌های یادگیری کارآمد مورد مطالعه قرار می‌گیرد. برقراری ارتباط بین پژوهش و عمل یکی از اهداف اصلی علوم یادگیری است که آن‌را از رشته‌های مشابه متمایز می‌کند. ساختارهای شناختی درک مفهومی عمیق و اصول یادگیری با آن‌چه که علوم شناختی و رشته‌های دیگر فراهم می‌کند، آشکار می‌شود. علوم یادگیری به پدیده یادگیری در سطوح مختلف فیزیکی، فردی، اجتماعی و سیستمی می‌پردازد. پرداختن به پدیده یادگیری به عنوان یک سیستم و انجام پژوهش‌های کاربردی در محیط‌های واقعی موجب شده است که دستاوردهای بسیاری در رابطه با چگونگی طراحی محیط‌های یادگیری، الگوهای تعاملی و اجتماعی، برنامه درسی، نرم افزار و فناوری، اقدامات معلمان و … حاصل شود که می‌تواند در عمل به کارگرفته شود. یادگیری مبتنی بر پروژه، یکی از رویکردهایی است که در علوم یادگیری مورد توجه قرار گرفته است. در این رویکرد، دانش‌آموز در تکالیف و مسائل معنادار و واقعی شبیه آن‌چه که افراد ماهر در شرایط دنیای واقعی انجام می‌دهند، درگیر می‌شود و فرایند یادگیری از طریق انجام دادن، تجربه و تعامل اجتماعی منجر به رشد و توسعه دانش‌آموزان می‌شود. در  واقع یادگیری مبتنی بر پروژه یک روش آموزشی است که در آن دانش‌آموزان دانش و مهارت‌هایی را با کار برای مدت زمان طولانی برای بررسی و پاسخ به یک سؤال، مشکل یا چالش معتبر، جذاب و پیچیده به دست می‌آورند.

در رویکرد مبتنی بر پروژه معلمان و دانش آموزان به چه دستاوردی می رسند؟

در آموزش مبتنی بر پروژه، معلمان یادگیری را برای دانش آموزان زنده می کنند. دانش‌آموزان برای مدت طولانی روی یک پروژه کار می‌کنند ( از یک هفته تا یک ترم) که آنها را درگیر حل یک مشکل واقعی یا پاسخ به یک سؤال پیچیده می‌کند. آنها دانش و مهارت های خود را با ایجاد یک محصول عمومی یا ارائه برای یک مخاطب واقعی نشان می دهند. در نتیجه، دانش‌آموزان دانش محتوای عمیق و همچنین تفکر انتقادی، همکاری، خلاقیت و مهارت‌های ارتباطی را توسعه می‌دهند. یادگیری مبتنی بر پروژه، انرژی خلاق و مسری را در بین دانش آموزان و معلمان آزاد می کند.

چه آموزش ها و دوره هایی پروژه محور محسوب می شوند؟

در روش های آموزش محورسنتی،پایه و محورآموزش بر حفظ و یادگیری و گوش دادن به درس استوار بود که چندان کارآمد نبود.اما در آموزش پروژه محور، تحقیق و بررسی و تجزیه و تحلیل و قرار گرفتن در یک مکان عملی یادگیری را سریع تر و ماندگارتر خواهد کرد. در این نوع آموزش هدف و نتیجه مشخص است و دانشجویان به همان سمت از پیش تعیین شده سوق داده خواهند شد و از حاشیه پردازی پرهیزمی شود. این گونه از آموزش ها را می توان به عنوان آموزش پروژه محور نام برد.

 چه استانداردهایی برای دوره پروژه محور طراحی شده است؟

برای اطمینان از اینکه دانش‌آموزان شما درس اصلی را یاد می‌گیرند و در یادگیری با کیفیت پروژه‌ای شرکت می‌کنند، “یادگیری پروژه محور” مدلی مبتنی بر تحقیق را به عنوان استاندارد طلایی ارائه می‌کند. مدل استاندارد طلایی “پروژه محور” شامل مراحل 5 گانه زیر است و به معلمان، مدارس و سازمان ها کمک می کند تا عملکرد خود را بهبود بخشند، کالیبره کنند و ارزیابی کنند.

 چرا دوره یادگیری پروژه محور اهمیت دارد؟

زندگي در جوامع قرن بیست‌ویکم سبب شده است كه يادگيرندگان با پیشرفت‌هاي علمی و فناورانه‌ي چشمگیری در زمینه‌ي علوم مواجه شوند. برای آماده‌سازی دانش‌آموزان جهت ورود به دنیای واقعی و همسويي با پيشرفت‌هاي علمي، بايد محیط‌های یادگیری‌اي ايجاد كنيم تا دانش‌آموزان بتوانند فعالانه و در يك فضاي همكارانه با كمك ابزارها و فناوري‌هاي شناختي به درك عمیق از دانش مورد نظر برسند. به همین دلیل یادگیری پروژه محور در نظام تربیتی امروز اهمیت ویژه‌ای پیدا می‌کند.

آموزش پروژه محور برای چه کسانی مناسب می باشد و توصیه می گردد؟

تجربه نشان داده است که آموزش و یادگیری از روش های سنتی در دنیای امروز از ارزش بالایی برخوردار نیستند و کارایی کمی دارند. دنیای امروز به سرعت در حال گسترش و تغییر به سمت تکنولوژی های پیچیده است. بنابراین آموزش پروژه محور برای عموم معلمان، مربیان،دانشجویان و دانش آموزان مهم و ضروری می باشد و باعث می شود آنها در امر آموزش سازگارتر و باانگیزه تر از قبل شوند و در آینده، مدیریت پروژه در کارها و برنامه های خود داشته باشند.

آنچه شما در این دوره خواهید آموخت:

 • مولفه های یادگیری پروژه محور چیست و هر کدام از آن ها چه نقشی در یادگیری دانش آموزان ایفا می کنند.
 • چگونه مهارت های تفکر را در خلال فرایند انجام پروژه به دانش آموزان آموزش دهید.
 • چگونه یک کلاس پروژه محور طراحی کنید و برای این کلاس برنامه ریزی کنید.
 • چگونه در برنامه ی کلاس استاندارد های یادگیری پروژه محور را پیاده سازی کنید.
 • چگونه فرهنگ کلاسی مناسب انجام پروژه را در کلاس ایجاد کنید.
 • چگونه دانش آموزان را درگیر فعالیت های پروژه کنید و آن ها را مدیریت کنید.
 • چگونه برای تحقق اهداف یادگیری دانش آموزان از شیوه های داربست زنی مناسب استفاده کنید.
 • چگونه به دانش آموزان برای مستندسازی پروژه کمک کنید.
 • چگونه یادگیری دانش آموزان را ارزیابی کنید.

هدف دوره:

مجهز کردن شما به چارچوبی برای طراحی، اجرا و ارزیابی پروژه های یادگیری دانش آموزان.

رئوس مطالب دوره:

 • معرفی علوم یادگیری
 • معرفی یادگیری پروژه محور
 • مولفه های یادگیری پروژه محور
 • شیوه های برنامه ریزی یادگیری پروژه محور
 • راهبری دانش آموزان در فرآیند مستندسازی پروژه (نگارش طرح پیشنهادی، گزارش پایانی و مقاله)
 • هدایت خودارزیابی دانش آموز در یادگیری پروژه محور
 • چارچوب خودارزیابی معلم در یادگیری پروژه محور

نحوه اجرای دوره: فرصت های یادگیری تدارک دیده برای این دوره شامل موارد زیر است:

 • جلسات حضوری
 • فیلم های اموزشی
 • فرم های کمکی
 • روبریک های ارزیابی
 • کتابچه یادگیری پروژه محور
 • تالار گفتگو
 • آزمون
 • تمامی موارد بالا از طریق سامانه آموزشی در دسترس شما قرار می گیرد. پس از ثبت نام به تمامی محتوای دوره دسترسی دارید و می توانید در زمان های دلخواه خود، تا پایان مدت مقرر برای دوره، تجارب یادگیری خود را تکمیل کنید.

مدت دوره:

این دوره شامل دوازده جلسه آموزشی حضوری/آفلاین است. مدت زمان جلسات براساس نوع تکالیف یادگیری متفاوت است.

تکالیف دوره:

تکالیف فرآیندی: در هر درس تکالیفی برای تمرین و عمیق شدن در مطالب آن درس طراحی شده است. این تکالیف در دو قالب کلی ارائه شده اند:

الف) آزمون کوتاه: این آزمون ها به منظور مرور بعضی از مطالب مهم گفته شده در درس طراحی شده اند. در بعضی موارد، هدف آزمون بیش از این که مرور مطلبی باشد، درگیر کردن شما با یک نمونه از به روش های یادگیری پروژه محور است و مطالعه دقیق متن سؤال می تواند به شما در طراحی روش های آموزشی مناسب کمک کند.

ب) تالار گفتگو: در این نوع تکالیف، دیدگاه شما درباره یک موضوع پرسیده می شود. در تمامی این تکالیف هدف تکلیف و ویژگی های مورد انتظار در پاسخ شما ذکر شده است. در بیان دیدگاه خود، لازم است که این نکات را مد نظر قرار دهید. در عین حال می توانید با پاسخ به دیدگاه های همکلاسی های خود در یک گفتگو شرکت کنید و به یادگیری خود و دیگران کمک کنید.

آزمون پایانی: در پایان دوره آزمونی با هدف مرور مطالب طراحی شده است. در این آزمون نیز نمونه هایی از روش های آموزشی مطرح شده است که می تواند به شما در طراحی آموزشی کمک کند.

گواهی پایان دوره:

برای دریافت گواهی پایان دوره، لازم است که تمام تکالیف یادگیری انجام شود.

 

محتوای دوره

بازکردن همه