وضعیت فعلی
نیاز به ثبت‌نام است.
هزینه
بسته است
شروع یادگیری
امکان شرکت در این دوره فعلا وجود ندارد
دوره
محتوای یادگیری

درباره دوره

اگر به دنبال راه میانبری می‌گردید که از میان حجم بالای اطلاعاتی که در زمینه تربیت وجود دارد، به روشی علمی دسترسی پیدا کنید، می‌توانید آن را در دوره‌ای مانند «پرورش مهارتهای شناختی کودکان» دنبال کنید که به توانایی‌های ذهن و مغز کودکان می پردازد و این توانایی یکی از مهم‌ترین ویژگی‌ها رشدی کودکان است. این توانایی‌ها که رشدشان از نوزادی آغاز می‌شود تا دوره بزرگسالی برای موفقیت در زندگی ضروری هستند. به طور کلی، آن بخش از توانایی‌های پایه ذهن و مغز که «کارکرد اجرایی مغز» نامیده می‌شود، برای انجام فعالیت‌های عالی شناختی مانند تصمیم‌گیری و حل مسئله، یادگیری مطالب و موضوعات در دوره مدرسه و دانشگاه و تنظیم رفتار در امور معمول زندگی نقش حیاتی دارند.

ما چه برنامه‌ای داریم؟

در کشورهای توسعه یافته برنامه برای پرورش این مهارتها از اوان کودکی آغاز می‌شود و خانواده‌ها در کنار آشنایی با این مهارتها یاد می‌گیرند که چگونه با فرزندان خود تعامل کنند و فرصت‌های رشد بهتری را برای آنها فراهم سازند. چیزی که این روزها کمبود آن را در ایران حس می‌کنیم، برنامه‌ریزی چارچوب‌مند برای تربیت با نگاهی اصولی وعلمی است. چیزی که انتظار داریم در دوره‌هایی مانند دوره پرورش مهارتهای شناختی کودکان، با توجه به ویژگی‌های فرهنگی کشور و مردم‌مان، به آن دست پیدا کنیم.

شما عزیزان، در این دوره می‌آموزید که:

 • مهارتهای پایه مغز برای یادگیری و تفکر کدامند.
 • فرایند رشد و تحول این مهارتها در سنین مختلف کودکی چگونه است.
 • از طریق فعالیتهای تعاملی و بازی‌ها مهارتهای پایه کودکان را ارتقا دهید.
 • با استفاده از ابزارهای سنجش، مهارتهای پایه کودکان خود را بسنجید.
 • دوره پرورش مهارتهای شناختی کودکان شامل دو بخش است:
 1. بخش اول: در این بخش، سامانه شناختی کودکان، کارکردهای پایه و عالی مغز، انواع کارکردهای اجرایی و فرایند تحولی و تربیتی این کارکردها معرفی می‌شود.
 2. بخش دوم: در این بخش، مجموعه فعالیت‌هایی معرفی می‌شود که از طریق آنها والدین و مربیان می‌توانند تعاملات اثربخشی را با فرزندان خود داشته باشند و درباره ویژگی‌های رشدی کودکان گزارشهایی را دریافت کنند.

هدف از یادگیری دوره پرورش مهارتهای شناختی کودکان چیست؟

با مطالعه منابع و الهام از برنامه دانشگاه هاروارد برای اوان کودکی دریافتیم که اثرگذاری آموزش‌ها در کودکی بسیار بالا است و در بهبود کیفیت رابطه والدین و کودکان نقش به سزایی دارد. بنابراین تصمیم گرفتیم دوره‌ای را طراحی کنیم تا مدرسان و دانشجویان علاقه‌مند به این حوزه را با ابزارها و روشها و فعالیتهای عملی این برنامه آشنا کنیم. ما معتقدیم که برای افزایش آگاهی پدر و مادر یا مربیان لازم است است نیروهای متخصصی تربیت شوند. بنابراین، هدف از ایجاد دوره پرورش مهارتهای شناختی کودکان، تربیت متخصصانی است که بتوانند با کمک دانش ذهن و مغز به آموزش والدین و مربیان در مراکز آموزش پیش دبستانی بپردازند.

 • پیش‌نیاز‌های دوره پرورش مهارتهای شناختی کودکان
 • آشنایی با ویژگیهای عمومی رشد کودکان
 • آشنایی با اصول کلی تربیت کودکان
 • آشنایی با مهارتهای فرزندپروری
 • آشنایی با مهارتهای گفتگو با کودکان

ویژگی‌های دوره پرورش مهارتهای شناختی کودکان

در صورت قبولی در دوره، گواهی نامه معتبر موسسه شناخت و تربیت انگاره به اسم شما توسط موسسه صادر می‌شود و در اختیار شما قرار می‌گیرد.

مشارکت در برنامه توسعه مهارتهای شناختی

شرکت کنندگانی که دوره را با موفقیت بگذرانند به عنوان مدرس دوره های والدین و مربیان به مراکز ذیربط معرفی خواهند شد.

تمرین، آزمون و گفتگو

با قرار گرفتن تمرین‌ها و آزمون‌های مختلف در طول دوره، محیطی تعاملی (تالار گفتگو) فراهم شده است تا بهره‌گیری از محتوا و یادگیری بهتر و عمیق‌تر شود.

جلسات آنلاین و حضوری

شما می‌توانید از طریق جلسات آنلاین با استادان دوره در ارتباط باشید، شبکه روابط حرفه‌ای خود را تقویت کنید یا سوالات مرتبط با دوره خود را بپرسید.

اطلاعات دوره

زمان مورد نیاز برای گذراندن دوره:

عنوان فعالت پیش ارزیابی درس 1 درس 2 درس 3 درس 4 آزمون پایانی تکمیل روبریک ارزیابی ارزشیابی دوره جمع
زمان 15 دقیقه 25 دقیقه 30 دقیقه 37 دقیقه 27 دقیقه 20 دقیقه 15 دقیقه 15 دقیقه 3 ساعت

اجرای فعالیتهای عملی: 4- 6 ساعت در هفته

مهلت دوره:

6 هفته

زمان ثبت نام به پایان رسیده است

محتوای دوره

بازکردن همه
بخش اول: مباحث نظری
بخش دوم: فعالیت‌های عملی