وضعیت فعلی
نیاز به ثبت‌نام است.
هزینه
200000 تومان
دوره
محتوای یادگیری

درباره دوره

کاربرد دوره پرورش مهارتهای شناختی کودکان چیست؟

اگر والد یا معلم باشید، با کودکان ارتباط آمیخته‌ای دارید و به این نکته پی برده‌اید که این رابطه ویژگی‌های خاص خودش را دارد و از سایر ارتباطات انسانی ما متمایز است و حتما تا به حال موقعیت‌هایی را داشته‌اید که نمی‌دانستید چه کاری یا چه رفتاری برای کودک درست است یا چه برنامه‌ای را دقیقا مغز کودک پردازش می‌کند و او متوجه هدف گفتگوی شما می‌شود؟

تا به حال آرزو کرد‌اید که ای کاش از همین حالا می‌دانستید آینده فرزندتان چگونه خواهد شد؟ اگر والدین و مربیان این ویژگیهای رشدی را بشناسند و بتوانند از فعالیت‌ها و تجربه های مناسب با ارتقا و توسعه آنها بهره ببرند، می توانند تا حدود زیادی پیش بینی‌هایی از آینده کودکان، زیر نظر متخصصان این دوره، داشته باشند.اگر به دنبال راه میانبری می‌گردید که از میان حجم بالای اطلاعاتی که در زمینه تربیت وجود دارد، به روشی علمی دسترسی پیدا کنید، می‌توانید آن را در دوره‌ای مانند «پرورش مهارتهای شناختی کودکان» دنبال کنید که به توانایی‌های ذهن و مغز کودکان می پردازد و این توانایی یکی از مهم‌ترین ویژگی‌ها رشدی کودکان است. این توانایی‌ها که رشدشان از نوزادی آغاز می‌شود تا دوره بزرگسالی برای موفقیت در زندگی ضروری هستند. به طور کلی، آن بخش از توانایی‌های پایه ذهن و مغز که «کارکرد اجرایی مغز» نامیده می‌شود، برای انجام فعالیت‌های عالی شناختی مانند تصمیم‌گیری و حل مسئله، یادگیری مطالب و موضوعات در دوره مدرسه و دانشگاه و تنظیم رفتار در امور معمول زندگی نقش حیاتی دارند.

ما چه برنامه‌ای داریم؟

برنامه برای پرورش این مهارتها از اوان کودکی آغاز می‌شود و خانواده‌ها ضمن آشنایی با این مهارتها یاد می‌گیرند که چگونه با فرزندان خود تعامل کنند و فرصت‌های رشد بهتری را برای آنها فراهم سازند. والدین می‌توانند با توجه به ویژگی رشدی کودکان تربیت موثری را در پیش بگیرند. همچنین می‌توانند با فراهم آوردن شرایطی، امکان تجربه، دست کاری محیط و تعامل با بزرگسالان را برای کودکان، مسیر رشد را به شکلی اصولی هموار سازند.

چه چشم اندازی خواهیم داشت؟

در کشورهای توسعه یافته برنامه برای پرورش این مهارتها از اوان کودکی آغاز می‌شود و خانواده‌ها در کنار آشنایی با این مهارتها یاد می‌گیرند که چگونه با فرزندان خود تعامل کنند و فرصت‌های رشد بهتری را برای آنها فراهم سازند. چیزی که این روزها کمبود آن را در ایران حس می‌کنیم، برنامه‌ریزی چارچوب‌مند برای تربیت با نگاهی اصولی وعلمی است. چیزی که انتظار داریم در دوره‌هایی مانند دوره پرورش مهارتهای شناختی کودکان، با توجه به ویژگی‌های فرهنگی کشور و مردم‌مان، به آن دست پیدا کنیم.

شما عزیزان، در این دوره می‌آموزید که:

 • مهارتهای پایه مغز برای یادگیری و تفکر کدامند.
 • فرایند رشد و تحول این مهارتها در سنین مختلف کودکی چگونه است.
 • از طریق فعالیتهای تعاملی و بازی‌ها مهارتهای پایه کودکان را ارتقا دهید.
 • با استفاده از ابزارهای سنجش، مهارتهای پایه کودکان خود را بسنجید.
 • علاوه بر موارد گفته شده نکات دیگری هم به شما آموزش داده خواهد شد که در ارتباط با فرزندان خود و کودکان بسیار کاربردی هستند.

دوره پرورش مهارتهای شناختی کودکان شامل دو مرحله است:

 1. مرحله نظری:  در این مرحله، سامانه شناختی کودکان، کارکردهای پایه و عالی مغز، انواع کارکردهای اجرایی و فرایند تحولی و تربیتی این کارکردها معرفی می‌شود.
 2. مرحله عملی: در این مرحله، مجموعه فعالیت‌هایی معرفی می‌شود تا از طریق آنها والدین و مربیان تعاملات اثربخشی را با فرزندان خود داشته باشند و درباره ویژگی‌های رشدی کودکان گزارشهایی را دریافت می‌کنند.

هدف از یادگیری دوره پرورش مهارتهای شناختی کودکان چیست؟

با مطالعه منابع دریافتیم که اثرگذاری آموزش‌ها در کودکی بسیار بالا است و در بهبود کیفیت رابطه والدین و کودکان نقش به سزایی دارد.

بنابراین تصمیم گرفتیم دوره‌ای را طراحی کنیم که هم برای والدین و هم برای مربیان مفید باشد. ما معتقدیم هر چه پدر و مادر یا مربیان آگاهی بیشتری  داشته باشند، شیوه تربیتی موثرتری خواهند داشت.

هدف از ایجاد دوره پرورش مهارتهای شناختی کودکان، کمک به افراد برای داشتن تجربه تربیتی عالی و در ادامه فراهم آوردن شرایط محیطی سودمند برای کودکان است. این هدف محقق نخواهد شد مگر اینکه افراد بتوانند در یادگیری مطالب این دوره به مهارت‌های زیر دست یابند:

 • برای ایجاد فرصتهای تربیتی مطلوب دانش اولیه خود را درباره رشد (شناختی) کودکان بهبود دهند.
 • برای تعامل با کودکان خود، به طور منظم و مستمر زمان‌هایی را اختصاص دهند.
 • فعالیتهای ارائه شده با توجه به سن کودک (کودکان) خود انتخاب و اجرا نمایند.
 • تسلط خود را نسبت به مهارتهای پایه شناختی ارتقاء دهند تا بتوانند مشاهدات خود از به کارگیری مهارتها توسط کودکان را ثبت نمایند.
 • برای حمایت از فرایند رشد مهارتهای شناختی پایه کودکان، محیط فیزیکی و اجتماعی مناسب را ایجاد کنند.

پیش‌نیاز‌های دوره پرورش مهارتهای شناختی کودکان

 • آشنایی با ویژگیهای عمومی رشد کودکان
 • آشنایی با اصول کلی تربیت کودکان
 • آشنایی با مهارتهای فرزندپروری
 • آشنایی با مهارتهای گفتگو با کودکان

ویژگی‌های دوره پرورش مهارتهای شناختی کودکان

در صورت قبولی در دوره، گواهی نامه معتبر موسسه شناخت و تربیت انگاره به اسم شما توسط موسسه صادر می‌شود و در اختیار شما قرار می‌گیرد.

خدمات منتورینگ

خدمات منتورینگ به معنای برخورداری یادگیرنده از راهنما یا پشتیبان علمی در طول گذراندن دوره می‌باشد. این خدمات شامل پاسخگویی به سوالات آموزشی (در قالب تالار گفتگو و شبکه‌های اجتماعی)، تصحیح آزمون یا پروژه‌های دوره و ارائه باز خورد موثر به شرکت کنندگان می‌باشد.

پروژه محور

این دوره طوری طراحی شده است که محتوای آموزشی دوره حول چند پروژه واقعی و کاربردی هستند تا یادگیری فرد در طول دوره به کاربردهای عملی تبدیل شود و به این ترتیب بالاترین سطح یادگیری را فراهم نمایند.

تمرین و آزمون

با قرار گرفتن تمرین‌ها و آزمون‌های مختلف در طول دوره، محیطی تعاملی فراهم شده است تا بهره‌گیری از محتوا و یادگیری بهتر و عمیق‌تر شود.

جلسات آنلاین

شما می‌توانید از طریق جلسات آنلاین با استادان دوره در ارتباط باشید، شبکه روابط حرفه‌ای خود را تقویت کنید یا سوالات مرتبط با دوره خود را بپرسید.

اطلاعات دوره

زمان مورد نیاز برای گذراندن دوره:

عنوان فعالت پیش ارزیابی درس 1 درس 2 درس 3 درس 4 آزمون پایانی تکمیل روبریک ارزیابی ارزشیابی دوره جمع
زمان 15 دقیقه 25 دقیقه 30 دقیقه 37 دقیقه 27 دقیقه 20 دقیقه 15 دقیقه 15 دقیقه 3 ساعت

اجرای فعالیتهای عملی: 4- 6 ساعت در هفته

مهلت دوره:

6 هفته

زمان ثبت نام به پایان رسیده است

محتوای دوره

بازکردن همه
بخش اول: مباحث نظری
بخش دوم: فعالیت‌های عملی